Ovocinár

Doplňujúce informácie

Miesto konania
Prenčov (okres Banská Štiavnica)

Termín konania
marec 2022

Trvanie
45 vyučovacích hodín

Kapacita kurzu
15 účastníkov
On-line verzia: 20 účastníkov

Cena kurzu je 305 €.
V prípade on-line verzie je cena nižšia o ubytovanie a stravu.

V cene kurzu je zahrnuté:
* lektorné
* študijné materiály
* zázemie kurzu vrátane jedla a ubytovania

Hlavný lektor

Zvýhodnená cena kurzu

Zvýhodnenie si uplatňujte, pokiaľ skutočne máte pocit, že pre Vás neexistuje spôsob ako uhradiť plnú sumu.
Individuálna zľava po vzájomnej dohode - ak je cena kurzu jediné, čo Vás od neho odrádza, tak nás kontaktujte a spoločne nájdeme riešenie.

Zvýhodnenie pre:
ZŤP, rodičov na materskej, dôchodcov, študentov, či ľudí v núdzi  -  20 €
Zvýhodnenie pokiaľ ste už u nás absolvovali nejaký kurz  -  15 €
Pre absolventov PDC - 30 €
Pre členov Permakultury SK - 10 €
Možnosť individuálnej zľavy po vzájomnej dohode
(napr. splátkový kalendár a pod.)
Možnosť bartrovej výmeny - Ponúknite službu na výmenu

Ovocinárstvo blízke prírode

Kurz Ovocinárstvo blízke prírode prevedie účastníkov procesom navrhovania, príprav, realizácie a údržby ovocných drevín a sadov. Kurz je vhodný aj pre absolventov kurzu Permakultúrny dizajn ako jeho plynulá nadstavba v oblasti trvalo udržateľného ovocinárstva a starostlivosti o zelenú infraštruktúru krajiny.

Po kurze by ste mali byť schopní vhodným spôsobom ošetriť vaše terajšie dreviny, vedieť sa správne rozhodnúť pri výbere miesta a vhodných druhov a odrôd pre vaše potreby a podmienky krajiny. Kurz je vhodný pre tých, ktorí chcú zvládnuť vhodné ošetrovanie vlastných sadov, porozumieť "reči" stromov alebo sa pustiť profesionálnou dráhou ovocinára - pestovateľa či ošetrovateľa ovocných drevín

Na kurze sa dozviete o tom, ako sa rozhodovať, kedy je lepšie použiť staré či krajové odrody a kedy odrody moderné. Dozviete sa o princípoch permakultúrneho dizajnu, ochrane vody a pôdy, ako základu pre tvorbu sadov, lesných záhrad a iných výsadieb drevín v záhrade a krajine. Počas kurzu si pod vedením lektorov vytvárate svoj vlastný permakultúrny dizajn pozemku a aplikujte naučené vedomosti priamo do projektu, ktorý súčasne tvorí záverečnú prácu kurzu.

Počas praktických lekcií si vyskúšate štepenie, očkovanie ale aj správne postupy pri výsadbe a ošetrovaní drevín. Budete sa učiť čítať krajinu a na tom základe byť schopní navrhnúť si vlastný projekt, ktorý môžete konzultovať s odborníkmi priamo počas kurzu.

Podmienky pre absolvovanie kurzu
Pre prihlásenie sa do kurzu Ovocinárstvo blízke prírode nepotrebujete žiadne špeciálne skúsenosti s permakultúrou ani predchádzajúce špecializované vzdelanie, ale je vhodné ak už ste sa stretli so základnými permakultúrnymi princípmi a etikou permakultúry. Odporúčame mať za sebou aspoň úvodný kurz permakultúry alebo prečítanú niektorú zo základných kníh o permakultúre, ale nie je to podmienkou.
Špecifické potreby pre kurz Vám budú oznámené po zaregistrovaní sa na kurz (napr. čo si priniesť, ako sa obliecť, podmienky ubytovania a stravy, doprava a pod.).

Lektor
Kurz Ovocinár vedie garant kurzu Ing. Bruno Jakubec .

Čo si potrebujete prichystať
Kurz bude z veľkej miery praktický, podľa počasia sa bude odohrávať prevažne vonku, je preto vhodné si zabezpečiť dobré oblečenie a obuv - teplé, neprefúkateľné, nepremokavé, pracovné rukavice, nožnice na dreviny, štepársky nožík.
Tiež potrebujete zápisník, kresliace, rysovacie a písacie potreby.
Mapu pozemku, ak chcete dizajnovať váš vlastný pozemok, v mierke min. M 1:250, opt. M 1:100, fotky pozemku alebo video.

Prihlásenie sa na kurz, informácie, rezervácia miesta

Kurz Ovocinárstvo blízke prírode je prezenčný kurz. V prípade obmedzenia stretávania prebieha v kombinácii on-line webinárov a záverečného praktického stretnutia.

Základná cena kurzu  je 305 €
(lektorné, študijný materiál, zázemie vrátanie jedla a ubytovania)

Pokiaľ Vám cena nevyhovuje, pomôžeme Vám nájsť vhodné riešenie prostredníctvom ZVÝHODNENEJ CENY.

Pre prihlásenie sa na kurz prosím vyplňte:

Pre viac informácií nám NAPÍŠTE alebo kontaktujte priamo organizátora:

Martin Gavalier  +421 905 723 958  , gavalier@artkruh.org

Ak chcete dostávať pravidelné novinky Školy permakultúry, nastavte si na odber náš NEWSLETTER. Dva krát mesačne vám dáme vedieť o nových vzdelávaniach a novinkách zo sveta permakultúry.

sylaby

Základy permakultúry
Pôda, voda a ich ochrana
Štruktúry ovocnej farmy
Základný sortiment, rajonizácia, podpníky
Zakladanie sadov, lesných záhrad
Výber miesta na výsadbu
Úprava miesta pred výsadbou
Výsadba drevín
Ochrana drevín po výsadbe
Vegetatívne množenie drevín
Generatívne množenie drevín
Ošetrovanie rezom
Komplexná starostlivosť o dreviny
Využívanie medzidruhových vzťahov
Výživa a hnojenie Choroby a škodcovia, ochrana drevín
Príklady dobrej praxe

Praktické lekcie v exteriéri:
ošetrovanie starých stromov, kríkov
výsadby a ošetrenie novoposadených stromov a kríkov
nácvik štepenia, očkovania
rez ovocných drevín

Benefičná cena kurzu

 Umožnite iným absolvovať tento kurz vďaka Vám!
Zaplaťte viacej a podporte konkrétneho človeka, ktorý túži po tomto kurze ale nemá toľko finančných prostriedkov.

Darčkový poukaz

Prekvapte Vašich blízkych perfektným darčekom a darujte im kurz v našej škole.
Vedomosti, zručnosti a kopec zábavy k tomu.

_____________________________________________________________________________________________________

Čo o kurze Ovocinár povedali jeho absolventi a absolventky

JOZEF GRYGA (OVOCINÁR 2021)

"Kurz naplnil a prevýšil moje očakávania, pomer výkon - cena je vysoký (to, čo sme dostali a za čo sme zaplatili). Fundovaný lektor Bruno Jakubec nás obsažne previedol svetom ovocinárstva, od histórie, cez pomológiu až po výsadbu a plánovanie sadu a rez ovocných stromov. Mne osobne sa páčilo, ako lektor každú otázku trpezlivo vypočul a na každú odpovedal. Kurz odporúčam všetkým tým, ktorí sa chcú pozrieť na ovocinárstvo ako na tému blízku prírode a cez permakultúrnu optiku. Po organizačnej stránke bol kurz tiež výborne zvládnutý v online priestore."

MARTA LOČOVÁ (OVOCINÁR 2019)

"Účasť na kurze mi priniesla sebavedomie, ucelila a doplnila vedomosti, ktoré som už mala. Bola som schopná získané vedomosti z kurzu ihneď posúvať ďalším záhradkárom, ktorí k nám na záhradu prichádzajú a majú záujem o prírodné záhradkárčenie. Na celom tíme ľudí, ktorý nám kurz pripravoval, od organizátora Martina Gavaliera, Školy Permakultúry, cez kuchárov, po lektora Bruna Jakubca si cením vysokú odbornosť, obrovskú prax, srdečnosť, priateľský rodinný prístup. Jednoznačne som z kurzu odišla motivovaná, nadšená, múdrejšia a s kontaktmi na nových kamarátov. Odporúčam tento kurz tým záhradkárom, ovocinárom, ktorí majú záujem o ucelené vedomosti overené praxou z ovocinárstva podporujúceho ekológiu a prírodu."

MAREK KOREŇ (OVOCINÁR 2021)

"Spomenul som to už: Bolo to pootvorenie dverí do obrovskej telocvične, kde pri pootvorení dverí sme obdržali ruksak plný znalostí, odvahy, nástrojov a podpory aby sme si telocvičňu užili ;). Kurz priniesol širokú paletu pohľadov na ovocinárstvo, jeho históriu, domáce podmienky, odrody, starostlivosť o stromy, kríky a ich pestovanie a starostlivosť :). Kurz vnímam ako oživenie a dôstojné pokračovanie dlhej tradície ovocinárstva na Slovensku."