Novinky z dielne Školy permakultúry

December 2022

Ahoj reader !

---

Milé čitateľky, milí čitatelia, 

posledný newsletter v roku 2022 je vlastne pozvaním do nového roka. Nájdete v ňom informácie o kope nových kurzov, ktoré sa udejú v roku 2023. My sa na ne tešíme už teraz. Prečítať si môžete zamyslenie, text k lokálnosti, článoček k Vianociam a Paulino rozprávanie. Tipy na knihy sú tento raz najmä pre malých permakultúrnikov a permakultúrničky. Permakultúrnou osobnosťou je Zuzka Matúšová. 

Ďakujeme za ďalší permakultúryplný rok. Majte krásne a pokojné sviatočné dni.

Tím Školy permakultúry

PS: Povedzte nám v našom dotazníku, čo by ste radi zmenili v našich novinkách. Budeme vďační za akúkoľvek spätnú väzbu. 

---

Pridajte sa k nám na portáli darujme.sk.

ĎAKUJEME za vašu podporu z celého srdca.

---

Seriál Drobná architektúra

Začínate sprístupňovať svoju záhradu od nuly alebo máte už hotovú záhradu a pohyb po nej vám príde ťažkopádny, či máte pocit, že nevyužívate jej potenciál naplno? 

Sedem záznamov webinárov s lektorkou Klárou Mydliarovou a ďalšími spolulektormi na témy menších ale prepotrebných záhradných konštrukcií

Objednať si môžete aj len jednotlivé diely (á 12€). Výhodná cena celého seriálu je 73€.

Zistiť viac.

---

Stále si môžete vybrať aj z našej rozširujúcej sa ponuky jednotlivých záznamov alebo webinárových seriálov:

Seriál Budúca úroda už teraz (5 dielov + materiály). Viac informácií na webstránke.

---

Celoročný kurz o vode (12 dielov + materiály). Viac informácií na webstránke.

---

Podarujte poznanie. Podarujte permakultúru.

Šírte permakultúru spolu s nami a tento rok podarujte svojim blízkym permakultúrny zážitok v podobe kurzu, záznamu, komentovanej prehliadky alebo inej vzdelávacej aktivity.

Vianočný poukaz si objednajte pomocu prihlasovacieho formulára.

---
---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ.

Radi by ste si nadizajnovali svoj pozemok v súlade s permakulltúrnymi princípmi? Potom je Úplný kurz permaklultúrneho dizajnu pre vás to "pravé orechové". 

V roku 2023 plánujeme dva dizajnérske kurzy - jarný v Brdárke (okres Rožňava) a jesenný v Prenčove (okres Banská Štiavnica).

Garantkou a hlavnou lektorkou je riaditeľka Školy permakultúry Patricia Pavlovská.

Všetky informácie nájdete na webstránke.

---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ.

KEDY: 4 on-line  utorkové webináre
(31.1., 7.2., 14.2., 21.2. od 17:00 do 19:30)  
praktická časť 2.-5. marec 2023

LEKTOR: Bruno Jakubec

Cieľom kurzu je, aby účastníci lepšie rozumeli životu ovocných drevín a mali zručnosti i odvahu nadobudnuté poznatky použiť pri návrhoch a realizáciách výsadieb, rutinnej starostlivosti a záchrane starých druhov.

Všetky informácie nájdete na webstránke.

---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ.

KEDY: 16. - 19. február 2023

LEKTORKA: Patricia Pavlovská

Kurz je učených pre tých, ktorí sa rozhodli ísť dráhou lektora/ lektorkly permakultúrnych kurzov alebo chcú získať zručností v lektorovaní pre prednášanie či vedenie workshopov v akejkoľvek téme. 

Všetky informácie nájdete na webstránke.

---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ. 

KEDY: 10.-12. február 2023 v Nitre (+ ďalšie dva v roku 2023)

LEKTORKY: Paulína Urdová, Zuzana Ščasná, Sylvia Koreňová

Počas kurzu si účastníci nadizajnujú deň školského vyučovania, pripravia si vlastnú metodiku vrátane (ne)potrebných pomôcok, uvidia príklady z praxe a spolu s lektorkami vytvoria plány na vyučovanie v prepojení s permakultúrou v rôznych predmetoch.

Všetky informácie nájdete na webstránke.

---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ. Výhodná cena do konca roka.

KEDY: 8 on-line webinárov počas apríla 2023
(4.4., 6.4., 11.4., 13.4., 18.4., 20.4., 25.4., 27.4. - každý utorok a štvrtok od 17:00 do 19:30)
praktická časť 12.-14. máj 2023

LEKTORKY: Hedviga Gulová, Sylvia Koreňová

Kurz je určený pre všetkých, ktorí chcú vedieť pestovať zeleninu, bylinky a kvetiny zdravo a hravo.

Všetky informácie nájdete na webstránke.

---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ.

KEDY: 7 online webinárov (22. 3. 2023, 29. 3. 2023, 5.4.2023, 12.4.2023, 19.4.2023, 26.4.2023. 3.5.2023) prezenčná časť (13. - 14. 5. 2023) v Liešnici (Kokava nad Rimavicou, okres Poltár)

LEKTOR: Dávid Turčáni

Po skončení kurzu budú absolventi rozumieť životu včiel ako superorganizmu, budú mať zručnosti a odvahu nadobudnuté poznatky použiť pri návrhu a realizácii vlastnej včelnice, dokážu sa postarať o včely počas sezóny i v čase zimného obdobia pokoja.

Všetky informácie nájdete na webstránke.

---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ. Výhodná cena do konca roka 2022.

KEDY: 26. - 28. máj 2023

LEKTOR: Timotej Szabo

Kurz je určený pre pestovateľov jedla (i profesionálnych), farmárov, malých záhradníkov, permakultúrnych dizajnérov a každého, kto má snahu riadiť kroky na pôde smerom k regeneratívnemu a udržateľnému. 

Všetky informácie nájdete na webstránke.

---

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV  ÚPLNÉHO KURZU PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu Úplný kurz permakultúrneho dizajnu možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

Ak máte o lektorovanie záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

Škola permakultúry odporúča 

najmä (ale nielen ;) pre detských čitateľov

ROK NA DEDINE

Magdalena Koziel-Nowak, 2020

Rok na dedine obsahuje dvanásť dvojstrán, ktoré vám priblížia život na vidieku. Dozviete sa, aké povinnosti majú deti a aké dospelí, čo sa robí na poli a ako sa starať o zvieratá.

V Lehote udávajú rytmus života ročné obdobia. V zime strýc Ďuro povozí na sánkach hostí z mesta. Na jar treba poorať pole a zasiať. V lete vrcholí práca kosením lúk, hrabaním sena a žatvou. Na jeseň treba vykopať zemiaky, ktoré potom najlepšie chutia upečené v pahrebe.

---

FRANTIŠEK Z KOMPOSTU

Simona Čechová, 2020

V komposte na konci záhrady, pod vajíčkovými škrupinami a šupami z jabĺk, býva maličký tvor - dážďovka František. A hoci je od prírody veselá kopa, trápi ho, že na rozdiel od kamarátov zo záhrady nevie robiť nič užitočné: mravec stavia domčeky, pavúk štrikuje siete, včela opeľuje kvety. No František, ktorý len celé dni hĺbi chodbičky v zemi, sa cíti zbytočný. Je to však naozaj tak?

---

SPOMAĽ A POZORUJ

50 príbehov plných pokoja v uponáhľanom svete

Rachel Williams, 2020

Táto kniha je plná úžasných udalostí, ktoré sa každý deň odohrávajú v prírode. Niektoré z nich trvajú dlho, dni i týždne napríklad húsenica, ktorá sa zakuklila a vyliahne sa ako dospelý motýľ, alebo veverička zahrabávajúca si zásoby žaluďov na zimu. Iné zbadáš iba v okamihu východ slnka alebo mraky meniace svoj tvar. 

Okrem knižky Spomaľ a pozoruj, nájdete aj Spomaľ a pozri sa; Spomaľ a... dobrú noc; Spomaľ... v parku; Spomaľ... na svojom prahu.

---

ČO SA DEJE NA STROME

Petra Bartíková, 2018

Vietor sa preháňa vysoko v korune stromu. Vetvičky o seba plieskajú a kdesi dolu, pri veľkej škáre niekto zaklopal na kmeň stromu. „Ďateľ, čo to tu vyvádzaš?“ zakrútila sojka hlavičkou. „Pozri sa, zobudil si veveričky!“ Pavúčik zavesený na jemnom vlákne medzitým utkal ďalšiu pavučinu a v hniezde zakukala kukučka. Tak je to na strome takmer každý deň. Jeden dub je ako dom, v ktorom býva množstvo zvierat, malých i veľkých. Niektoré z nich už možno poznáš. Tak poď ďalej, vezmeme ťa dovnútra, na návštevu do starého duba...

---

Tri otázky pre permakultúrničku

Zuzka Matúšová

Zuzana je lektorka permakultúrnych kurzov Permakultúra s LifeReset, autorka kníh Ako mať krásnu jedlú záhradu a nenadrieť sa, a detskej knihy Alžbetka v permakultúrnej záhrade. S mužom a piatimi deťmi býva v svojpomocne postavenom ekologickom domčeku uprostred permakultúrneho raja :)

Čo ma priviedlo na cestu permakultúry?

Naša cesta na Nový Zéland, kde sme s rodinou dobrovoľníčili na permakultúrnych farmách. Bol to veľký zážitok vidieť naživo roky zabehnuté permakultúrne farmy. V tom čase, osem rokov dozadu, to bola veľká vzácnosť vidieť desiatky rokov zabehnuté permakultúrne projekty. Odrazu nebola permakultúra len teória z kníh, ale reálne riešenie pre dosiahnutie udržateľnosti, sebestačnosti a slobody v mojom ponímaní. Druhý veľký zážitok bolo stretnúť Patriciu Pavlovskú, ktorá odovzdáva vedomosti o permakutúre takým spôsobom, že existuje len pojem "život pred Patriciou a po Patricii".:-) Pri nej som začala prírodu cítiť, prepájať sa s ňou, pretože všetko mi dávalo zmysel a zároveň hlboká vďačnosť a pokora mi umožňovala stať sa jej súčasťou. Inšpirovalo ma to natoľko, že sme sa pustili do realizovania našej vlastnej permakultúrnej farmy a odovzdávania skúseností ďalej. Mojou motiváciou je posunúť ten zážitok "život pred a po" a šíriť permakultúru s rovnakým nadšením ďalej.  

Aký je tvoj nanevšednejší a najbláznivejší zážitok z tejto cesty?

Moja vlastná transformácia. Z panelákového mestského človeka, ženy v lodičkách, ako ma Patricia nazvala:-), sa stala skutočná permakultúrnička, ktorá sa rýpe v zemi od januára, ako začnem chystať priesady do konca novembra. Nechty od hliny a ubolené ruky od dobre urobenej práce je teraz to, čo ma pred spaním teší. Znie to absurdne, ale našla som v tom obrovskú vášeň. 

Čo ma v poslednej dobe najviac potešilo?

Miera našej sebestačnosti. Na náš fb a instagram LifeReset som začala natáčať krátke videá o tom, ako varím z plodov našej záhrady. Až na základe týchto videí som si uvedomila, že skutočne gro našej stravy pochádza z našej záhrady a nášho chovu. Že mojich päť detí dostáva bezobalovú, bezečkovú, bezodpadovú stravu, ktorá prešla našimi rukami, keďže záhradou žije celá naša rodina od dvojročnej Magdalénky až po dvanásť ročného Jakuba. A to je pre mňa ďalšia vášeň. Dokázať žiť z toho, čo si vlastnými rukami s ľahkosťou, radosťou vypestujeme a vychováme. Lebo permakultúra tú ľahkosť do toho dáva. Som za našu cestu tejto veľkej životnej premeny hlboko vďačná. 

Permakultúru sa snaží Zuzka sprostredkovať aj tým, ktorí nemôžu na workshopy vycestovať, a to komplexným systémom online kurzov Naplánuj permakultúrnu záhradu, Vybuduj ju a Vypestuj bohatú úrodu. Kurzy otvára na Vianoce. Viac na www.lifereset.sk

---

Paula chodí po Slovensku

Paula Urdová, naša kolegyňa, vynikajúca lektorka a dizajnérka, neúnavná permakultúrnička, ktorá príde vždy tam, kde treba činiť permakultúrne dobro. V tejto našej novej minirubrike bude Paula hovoriť o tom, kde ju zavial vietor a diali sa permakultúrne aktivity. Tak sa dobre pozerajte, možno ju zočíte v nejakom parku či komunitnej záhrade blízko vás ;)

Od cestovateľskej správy v novembrovom newsletteri som (okrem pracovného víkendu Školy PK v Prenčove) dvakrát otočila Bratislavu. Z Košíc to nie je až taká sranda, ale už som si zvykla, že tých 5-6 hodín vo vlaku buď spím, alebo triedim fotky, prípadne vymýšľam novú metodiku.

Ste zvedaví, čo je nové v Bratislave? 22. novembra sme v MŠ Letná brigádovali - zakladali dažďový záhon. Zamestnankyne MŠ, Milan Klinčok z MČ Nové mesto, dobrovoľníčky - permakultúrne dizajnérky Kaja Trizuliaková a Klaudia Uváčiková, popoludní sa pridalo veľa rodičov. Zima, sychravo, dážď, vietor. Ale v novembri s tým záhradník musí počítať. Plán bol síce na október, ale poznáte to: administratíva a s ňou spojená byrokracia býva v samospráve, ktorá to celé financuje, dlhý proces. Výsledok sa v plnej kráse ukáže na jar, máme sa všetci na čo tešiť.

Ďalšia zástavka na mojej ceste bolo Centrum voľného času v Púchove. So školami sme boli na exkurzii v ekologickom Sade Lívia v Kolíňanoch, okres Nitra, ešte v júni. Teraz sme pokračovali vo vzdelávaní online webinárom Ako (ne)kompostovať v škole. Učitelia získali možnosť ďalšieho samoštúdia formou našich záznamov webinárov Obdobie výsadby ovocnín 1 a 2.

Po krôčkoch sa mi darí nadviazať spoluprácu aj s MČ Petržalka. Ono to vlastne začalo už v r. 2021, kedy som pre materské školy robila webináre a potom konzultácie k ich malým projektom zameraným na vodozádržné opatrenia v rámci programu Spoločne EKO. Teraz to bol webinár pre konkrétnu ZŠ Holíčska, najmä o (ne)kompostovaní, vyvýšených záhonoch a úkrytoch pre živočíchy v záhrade. A potom som ich navštívila aj osobne, konzultovali sme umiestnenie prvkov na pozemku a pravidlá pre komunitné kompostovanie. Všetci sa tešíme na jar, čaká  nás príprava pôdy a výsadba zeleninky. 
Na túto časť textu sa teším najviac :)

Rada by som sa s vami podelila aj o zážitok zo ZŠ Odborárska (MČ Bratislava-Nové mesto). V novembrovom čísle som písala, ako sme zakladali dažďové záhony a sadili kríky a trvalky. Teraz (8.12.2022) sme pracovali v interiéri a začali sme s tvorbou Manuálu starostlivosti o tento záhon. Žiaci v 5.B pracovali na prvej, popisnej časti, ktorá bude mať 4 kapitoly: Osoby a obsadenie, Náradie, náčinie a podpora, Príprava pôdy a Postup výsadby. Ukladali na papier, čo už zažili. My dospeláci (Milan, pani učiteľka Marianka a ja) sme boli konzultanti. Role sa otočili, žiaci NÁM dávali otázky, vypytovali sa, potvrdzovali si odborné informácie, spomínali na mená a pracovné zadelenie dospelých počas brigády. Prudko sme zapájali obidve mozgové hemisféry. Pri záverečných prezentáciách sami žiaci pomenovávali talenty svojich spolužiakov: ten vie kresliť, tá zas krásne píše, niekto tvorí dlhšie texty, iný vedie dialóg s publikom pri prezentácii. Všetci šťastní a dojatí :-) Načali sme aj druhú časť - Postupy pri starostlivosti (o záhon, o rastliny, o ľudí, o celú školskú komunitu). Ale o tom zas nabudúce.

S batohom na pleciach Paulína Urdová

---

Článok

Idú Vianoce, rozdáme si darčeky...

Idú Vianoce, rozdáme si darčeky...

Záleží na tom, kto ten darček vyrobil, kto mu vdýchol „život“? Alebo stačí, kto ho kúpil?

Ako si ceníme kresbu na nástenke v škôlke, ktorú si pozrieme prvú? Jasné, že ju kreslilo naše decko!!! Ibaže by nás čosi zaujalo, tak že si to všimneme hneď a až keď zistíme, že „to nekreslilo moje decko...“, ...

Zistiť viac.

---

Zamyslenie

Zmyslami učiacej sa lektorky Sveti Kuzderovej

Ten maličký raj je uprostred pekla

2.12.2022 uplynulo 22 rokov, čo Karol Končko ukončil svoju púť na tomto svete. Celý tento rok vám v zamysleniach predstavujem jeho život, dielo, myšlienky. Na záver tejto série opäť vyberám z rozhovoru, ktorý s ním pár týždňov pred jeho smrťou urobila Ľudka Paňáková:

Keď som ho stretla po prvykrát ako lektora na kurze permakultúry, vedela som, že tento človek vie, čo hovorí i o čom hovorí. Odišla som plná jeho myšlienok, a až neskôr som pochopila, akých vzácnych. Zrejme ich budem spoznávať do konca života. Pretože zdravie našej Zeme sa stále mení. Jedno viem určite - teraz, keď Karol už medzi nami nie je, myslím naňho oveľa viac. A tak je tu, aj keď tu nie je, v oveľa väčšej sile. Rovnako ako Ježiš, Buddha... Keď púšťam vodu, Karol je stále so mnou, aby mi pripomenul, ako šetrne s ňou mám zaobchádzať. Tak, ako so všetkym ostatným na tejto Zemi. Lebo som hosťom na tejto planéte a očakáva sa odo mňa, že ju opustím takú, akú som ju našla. Alebo ešte v lepšom stave… :

"Dlho som hľadal, ako urobiť život zmysluplným. Istým spôsobom som vyskúšal všetky náboženstvá a prišiel som na to, že všetky majú pravdu - buddhizus, kresťanstvo, hinduizmus... Potom som zistil, že od nepamäti existovali ľudia, ktorí poznali pravé náboženstvo.

Ak človek formuje zem, je na sto percent tu a teraz. A tak formuje aj seba. Až kontakt so zemou a jej formovaním dáva človeku zažiť život naplno. Ak človek odmietne toto robiť, odmieta sa podieľať na živote a všetko ostatné sú už iba náhražky. 

Ak ste napríklad fotograf, môžete fotografovať módu, reklamy, máte na výber. Ste na vrchole pyramídy - za vami sú ľudia. Od vás sa chce istá kvalita za istým zámerom - predať produkty. Je pre vás ako pre fotografa veľmi ťažké posúdiť, pre koho pracujete. Lebo ste až na konci dlhého radu, kde nevidíte dopady svojej činnosti. 

Kdežto ak robíte s pôdou, ste rovno ten, kto zberá úrodu a tak vidí dôsledky svojej činnosti. Môžete si byť stopercentne istý, že to robíte dobre. Istým spôsobom je to najkrajšia činnosť, ktorú človek môže urobiť - starať sa o svoje územie tak, aby všetky bytosti na nej boli šťastné. Vyhovieť, naplniť, zorganizovať to tak, aby to bol malý raj. Lenže to samo osebe nestačí, pretože k tomu treba spoluprácu, synergickú. Ak tá nie je, ten maličký raj sa tvári, že ním je, ale je uprostred pekla, ktoré sa ho snaží zničiť, pretože on je dôkazom, že sa dá ten raj na zemi urobiť. A tak doňho zo všetkých strán dobiedzajú ľudia ako osy, aby ho vygumovali. Aby zničili existenciu toho harmonického miesta, aby ho takisto pohltila neharmónia. Lebo to je ľahšie, ako vytvoriť, obnoviť harmóniu. Niektorí ľudia hovoria, že pravda nemá slov. Permakultúra je hlas matky zeme. Logickou rečou vysvetľuje, čo chce matka. A my ju môžeme počuť...

Kým sme živí, môžeme sa znovu a znovu pokúšať vysvetľovať ostatným, že riešenie je v nás, že na to máme, že si stačí uvedomiť niekoľko jednoduchých formulí, zákonov. A skôr či neskôr sa to podarí aj u nás.”

Odkaz a práca Karola Končka jeho odchodom neupadla do zabudnutia. Dôkazom ste, priatelia, všetci vy, ktorí šírite permakultúru svojim konaním a príkladom.

S obdivom Sveťa Kuzderová

---

O lokálnosti...

Lokálnosť je staronové ľudské hnutie založené na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň a v posilnení sebestačnosti komunít. 

O jednej lokalite

Keď som pred viac ako 20 rokmi písala diplomovku na tému „Krajinný obraz Pliešovskej kotliny“, chodili sme z terénu na večeru do tamojšieho motorestu. Mali tam dobré halušky. Mala som to tam rada, bolo to také maličké. A po promóciách som tam rodinu pozvala na obed. Nebola to noblesa, ale bolo to v tej milovanej kotline.

Po rokoch sa zo mňa stala učiteľka. Učila som sedliakov pestovanie rastlín a rozvoj vidieka.

Keď som išla minule okolo, zariskovala som a pozvala svoju dcéru na obed do toho Hostinca pri ceste. Človek nikdy nevie, kedy sa spomienkový optimizmus rozbije o realitu. Ale toto som nečakala. Vymaľovali (za tie roky je to pochopiteľné) a atmosféra bola ako na rodinnej návšteve. V jedálničku bola hovädzina a bravčovina z dvoch fariem, kde som svojim študentom robila exkurzie na tému „ako zhodnotiť, čo sme vychovali a vypestovali“. Na oboch farmách totiž nielen chovali, ale aj kvalitne spracovali a predávali vlastné mäso a mäsové výrobky. Aj chovateľov kuraciny som poznala a robili nám exkurziu. Všetky farmy sú v okolí (v Pliešovskej alebo Zvolenskej kotline). Ani jedna nie je zrovna maličká a sú v bývalých areáloch JRD. Ich okolie je najlepšie ako sa dá. Ale to, že poznám tých, čo stoja za tým kusom mäsa na tanieri, to dodalo tomu obedu kúzlo.

Teším sa na časy, keď si v reštaurácií nad tanierom budem spomínať na nejaký krásny kúsok sveta, kde to mäso a zelenina vyrástli. Na časy, keď lokálne potraviny budú znamenať hlboké prepojenie s krajinou. V takej krajine budú kravy udržiavať lúky v dobrom stave a lúky budú kravám dodávať správy o bohatom svete pod ich nohami. Zelenina bude zásobovať mikrobiotu v pôde a pôda daruje zelenine živiny z lajna tej kravy, čo sa pásla na tamtej lúke. A to všetko potom zje človek a bude cítiť, že je súčasťou veľkého kolobehu života. A bude vedieť, že na jeho hrobe vyrastú kvety, čo možno skončia v sene pre teliatka.

Autorka textu: Katarína Trizuliaková

Viac o lokálnosti na Slovensku a v Českej republike nájdete na webstránke lokalnost.org. Na celosvetovej úrovni sa jej venuje platforma Local Futures

---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.
Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne):
bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Sylvia Koreňová, Patricia Pavlovská, Jana Šimončičová, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com