Novinky z dielne Školy permakultúry

November 2022

Ahoj reader !

---

Milé čitateľky, milí čitatelia, 

jeseň sa pomaly preklápa do zimy. V záhradách sa ešte kde-tu nájde niečo zelené, hoci pomaly už všetci uzatvárame vonkajšiu pestovateľskú sezónu. Bude viac času na štúdium a dizajnovanie, vravíme si. Veď to je podstatná časť života takého permakultúrnika či permakultúrničky. Radi vás budeme sprevádzať aj týmto procesom.

Na rok 2023 sme si prichystali niekoľko našich klasických kurzov. Stále je možnosť podučiť sa aj z on-line vzdelávaní: záznamov a webinárových seriálov. V novebrovom newslettri okrem toho nájdete aj tradičné texty: odporúčanie na publikáciu, článok o orechu v záhrade, zamyslenie od Karola Končka, Tri otázky pre permakultúrničku od lektorky Kláry Mydliarovej, rubriku Lenivú permakultúru a ďalšie. A pridala sa aj jedna novučičká rubrika s názvom Paula chodí po Slovensku, ktorej hlavná úloha pripadla lektorke a dizajnérke Paule Urdovej.

Zabaľte sa do deky, zapáľte si sviečku a s niečím fajným v šálke sa začítajte...

Tím Školy permakultúry

PS: Budeme radi ak nám dáte vedieť pomocou dotazníka, ako vnímate naše novinky. Ďakujeme za Vaše nápady a reakcie. 

---

OBDARUJTE VEDOMOSŤAMI

Prichádzajú sviatky a možno viacerí z vás uvažujete o tom, aký dar venovať, tak aby to bol dar užitočný, zmysluplný a mal aj skutočnú hodnotu. Ak vás oslovuje permakultúra, potom budeme len vďační, ak sa rozhodnete venovať VEDOMOSTI v podobe niektorej z našich vzdleávacích aktivít.

Pre rok 2023 sme prichystali 8 odskúšaných kurzov (plus pracujeme na jednom novom, s názvom Chromatografia;). Plánujeme živé webináre a komentované prehliadky. Vybrať sa dá aj z vyše 30 zaujímavých záznamov a webinárových seriálov.

Budeme vám veľmi vďační, ak si vyberiete niektoré z našich vzdelávaní - podporíte tak rozvoj Školy permakultúry a šírenie permakultúrneho povedomia po Slovensku.

Všetky naše aktivity nájdete na našej webstránke.

Vianočný poukaz si objednajte pomocu prihlasovacieho formulára.

---

Ostáva nám posledná časť seriálu DROBNÁ ARCHITEKTÚRA:

ARCH 7 - VYVÝŠENÉ ZÁHONY A POLYKULTÚRA

Termín: 14.12.2022      17:00 - 19:00

Lektorky: Klára Mydliarová, Hedviga Gulová

Hoci vyvýšené záhony sú v našich záhradách čoraz bežnejšie, vieme skutočne kedy sú pre našu záhradu a nás prínosom? Aké nevýhody majú? Vo webinári sa naučíte zvoliť si pre vás najvhodnejší typ záhonu, vybrať vhodný materiál, rozmery aj zloženie záhonu. Naučíte sa zásady údržby záhonov a prevedieme vás princípmi osadzovania vyvýšených záhonov polykultúrnymi spoločenstvami rastlín podľa dobrej záhradníckej praxeViac tu.

---

November je už v polovici ale ešte stále s nami môžete stráviť príjemné stredajšie večery - študovaním voľne prístupných záznamov (na 24 hodín). Čakajú nás ešte dve premietania:

Záznam AKO(NE)KOMPOSTOVAŤ s Paulínou Urdovou.

Záznam PREDPROJEKTOVÁ PRÍPRAVA s Katkou Trizuliakovou.

Prístup k záznamom nájdete na našej webstránke.

---

Stále si môžete vybrať aj z našej rozširujúcej sa ponuky jednotlivých záznamov alebo webinárových seriálov:

Seriál Drobná architektúra (7 dielov + materiály). Viac informácií na webstránke.

---

Seriál Budúca úroda už teraz (5 dielov + materiály). Viac informácií na webstránke.

---

Webinárový súbor Kvetiny v permakultúre (4 diely + materiály). Viac informácií na webstránke.

---

Celoročný kurz o vode (12 dielov + materiály). Viac informácií na webstránke.

---
---

ÚPLNÝ KURZ PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

4. blok jesenného behu 2022 v Prenčove

 V predposlednom bloku kurzu permakultúrneho dizajnu sa dizajny priblížili svojej najkrajšej a funkčnej podobe. Ľudia sa priblížili ľudsky a z dizajnérskych skupín sa stali skupiny priateľov so spoločným cieľom tvorby projektov, ale aj tvorenia svojej najlepšej verzie seba.

Kurz je plný jedinečných ľudí s krásnymi záľubami, o ktoré sa vzájomne delia. Tento blok priniesol aj výnimočnú ochutnávku čajov, či malý workshop nenásilnej kumunikácie.

Tešíme sa na finále :)

Prihlasovania na jarný a jesenný beh roku 2023 sú OTVORENÉ a postupne sa aj napĺňajú. Ak máte záujem o účasť, odporúčame vyplniť prihlasovací formulár.

---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ.

KEDY: 26. - 28. máj 2023

KDE: Brdárka (okres Rožňava)

LEKTOR: Timotej Szabo

Kurz je určený pre pestovateľov jedla (i profesionálnych), farmárov, malých záhradníkov, permakultúrnych dizajnérov a každého, kto má snahu riadiť kroky na pôde smerom k regeneratívnemu a udržateľnému. Svoje si na kurze nájdu ľudia, ktorí chcú hlbšie poznať pôdne procesy a možnosti ich zveľadenia pomocou doma dostupných preparátov.

Všetky informácie nájdete na webstránke.

---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ.

KEDY: 5 on-line webinárov počas februárových utorkov 2023
(31.10., 7.2., 14.2., 17.2. od 17:00 do 19:30)  
praktická časť 2.-5. marec 2023

KDE: Prenčov (okres Banská Štiavnica)

LEKTOR: Bruno Jakubec

V kurze prevedieme účastníkov všetkými základnými témami, ktorými sa ovocinárstvo a ovocinári pri svoje práci zaoberajú. Zameriavame sa pri tom predovšetkým na tradičné a súčasné ekologické prístupy. Je vhodný pre začiatočníkov, no tiež pre tých, ktorí už s ovocinárstvom majú základné skúsenosti. 

Všetky informácie nájdete na webstránke.

---

PRIHLASOVANIE JE OTVORENÉ.

KEDY: 8 on-line webinárov počas marca 2023
(4.4., 6.4., 11.4., 13.4., 18.4., 20.4., 25.4., 27.4. - každý utorok a štvrtok od 17:00 do 19:30)
praktická časť 12.-14. máj 2023

KDE: Málaš (okres Levice)

LEKTORKY: Hedviga Gulová, Sylvia Koreňová

Kurz Záhradník je určený pre všetkých, ktorí chcú vedieť pestovať zeleninu, bylinky a kvetiny zdravo a hravo. Kurz je určený nielen pre tých, čo chcú pestovať doma pre svoje potešenie a zdravie svojej rodiny, ale aj pre tých, ktorí sa chcú živiť pestovaním zeleniny pre iných.

Všetky informácie nájdete na webstránke.

---

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV  ÚPLNÉHO KURZU PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu Úplný kurz permakultúrneho dizajnu možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

Ak máte o lektorovanie záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

Škola permakultúry odporúča 

Žijeme zodpovedne?

Odpovede na naše každodenné ekodilemy

Georgina Wilson-Powell

Táto kniha prináša jasné odpovede na ekologické dilemy, ktorým každodenne čelíme vo svojej snahe o udržateľný život. Sú elektromobily skutočne zelené? Čo je lepšie: elektrická alebo bambusová zubná kefka? Je pre planétu lepšia sprcha alebo vaňa? Je ekologické mať domáceho miláčika? Alebo je vôbec možné mať deti a súčasne raziť zelenú cestu? A prečo je rýchla móda taký problém?
Kniha Žijeme zodpovedne? ponúka viac ako 140 rád pre každodenný zelený život a odpovede na naše ekodilemy. Vďaka nim sa budete môcť pustiť do postupnej zmeny svojich zvyklostí, pretože stav klimatického ohrozenia je skutočný a každá zmena nášho správania sa počíta.

ISBN 9788097345952, 216 s., slovenčina

Text príspevku: Martinus.sk

---

Tri otázky pre permakultúrničku

Klára Mydliarová

Klára je všestranná permakultúrnička. Okrem toho, že na plný úväzok navrhuje permakultúrne dizajny na Liptove, kde žije s manželom a tromi deťmi, je aktívna aj v Škole permakultúry. Počas leta sprevádza svojou Záhradou pod hradom a nájde si aj čas na lektorovanie webinárového seriálu o drobných záhradných stavbách - seriál Drobná architektúra.

Čo ma priviedlo na cestu permakultúry?

Po troche úvahy som prekvapivo (aj pre mňa samú) prišla na presný zoznam dôvodov. V chronologickom poradí to bolo asi takto: Na začiatku boli moji rodičia s prírodovedným vzdelaním a zmyslom pre všetko živé aj neživé (rozumej zvieratká aj kamene :), oni mi ukázali ako všetko so všetkým súvisí. Najviac si cením, že to nebolo ani tak v knižkách ale rovno v teréne, v záhrade, v lese, na chatách, stanovačkách, potulkách a expedíciách. Ďalej vstúpila do môjho života perfektná osoba - moja skvelá učiteľka na ZUŠke, ktorá ma v nerozhodnosti nakopla nie najľahším, ale rozhodne kreatívnym smerom - na dráhu umelca ďaleko od domova. Pri ďalšom rozhodovaní, čo so životom, moja babka vyriešila ťažkú dilemu - umenie verzus prírodné vedy výrokom: ,,a vieš že existuje aj záhradná architektúra?" Fenomenálne! Tvoriť s prírodou, to sa mi páči, vravím si. Aj keď tu si bolo treba tie prírodné procesy niekedy dosť presadiť, našiel sa ďalší sprievodca na tejto ceste. Bol to môj profesor, ktorý ma podporoval v každej snahe nekresliť len do šuflíka, ale revitalizovať, čo prišlo pod ruku, čím pokazenejšie a škaredšie prostredie, tým lepšie. Keď som sa neskôr v mojej praxi ohliadala za definíciou toho čo robím, natrafila som náhodou na kurzy permakultúry. A tam to do seba všetko zapadlo... 

Aký je tvoj nanevšednejší a najbláznivejší zážitok z tejto cesty?

Prvý víkend PDC kurzu som po návrate líčila môjmu (teraz už) mužovi tak zápalisto, že vyhlásil, že si niečo také nenechá ujsť. Bolo to prekvapivé, lebo v tej dobe bol ešte informatik, a teší ma, že svoje rozhodnutie neoľutoval. Dnes spolu realizujeme kreatívne prírodné záhrady. Okrem toho sme na tejto ceste stretli kopu skvelých ľudí, ktorých môžeme nazývať priateľmi, čo ma nesmierne hreje na duši (aj to, že nie som zďaleka jediný podivín vo vesmíre). Najnevšednejší zážitok z tejto cesty je ale rozhodne naša dcéra Luna, ktorá sa nám stala 9 mesiacov po kurze. Je to permakultúrne dieťa :D

Čo ma v poslednej dobe najviac potešilo?

Tento rok ma veľmi teší naša ukážková záhrada a komentované prehliadky v nej, dúfam, že si nájdem budúci rok viac času na jej zveľadenie. Najviac ma ale nakopol môj prvý ,,naozajstný" lektorský zážitok. S lektorovaním sa oťukávame už dlhšie, na webinároch, pri práci s deťmi, na malých prezentáciách tu u nás, na lokálnej úrovni, aj na spomínaných prehliadkach. Nedávno som sa však nechala ukecať rovno na celý štvordielny workshop s úvodom do permakultúry, navrhovaním a realizáciou pomerne veľkého diela. Na ceste tam som to oľutovala hneď niekoľko krát, odozva účastníkov však bola až neuveriteľne pozitívna a obavy vystriedalo nadšenie z úspešného šírenia permakultúry. Napriek vôbec nie ideálnym podmienkam v začiatkoch sa dielko s pomocou krásnych ľudí formuje a vyzerá to tak, že sa nebudeme mať za čo hanbiť. Bil Mollison sa určite v hrobe nebude obracať. A to ma tiež hreje na duši. 

Najbližšie môžete Kláru stretnúť počas webinára seriálu Drobná architektúra 14.12.2022. Siedmy (a záverečný) diel má názov Vyvýšené záhrady a polykultúra

---

Paula chodí po Slovensku

Paula Urdová, naša kolegyňa, vynikajúca lektorka a dizajnérka, neúnavná permakultúrnička, ktorá príde vždy tam, kde treba činiť permakultúrne dobro. V tejto našej novej minirubrike bude Paula hovoriť o tom, kde ju zavial vietor a diali sa permakultúrne aktivity. Tak sa dobre pozerajte, možno ju zočíte v nejakom parku či komunitnej záhrade blízko vás ;)

V tomto roku sa začala intenzívna spolupráca so základnými a materskými školami v mestskej časti BA-Nové mesto. Permakultúrny dizajnér Milan Klinčok sa zamestnal na úrade mestskej časti a Paula s ním pracuje ako konzultantka.

"V máji, v júni a potom v auguste sme obišli všetky školy, nafotili areály, stretli sa s riaditeľkami a riaditeľmi, školníkmi, učiteľkami a učiteľmi. V máji sme zorganizovali krátku 3-hodinovú prednášku o permakultúre, prečo a ako ju využiť na školách. Zámerom bolo na jednej referenčnej škole spraviť permakultúrny dizajn, ale záujem prejavili viaceré školy. Mestská časť Nové mesto má pre rok 2022 vyčlenené finančné prostriedky na úpravu zvodov dažďovej vody a jej zachytávanie na pozemkoch škôl.
Spolu s Milanom sme pripravili dizajny pre dažďové záhony, Milan zabezpečil potrebný materiál a rastliny, ja som pripravila metodiku, ako pracovať so žiakmi a zapojiť rodičov. Na ZŠ Odborárska sme 10.-11.11.2022 pracovali na spoločnom diele. Vo štvrtok so žiakmi z 5.B a ich rodičmi sme prerobili väčší záhon, pripravili sme pôdu, do ktorej sme zapracovali zmes štrku s biouhlím, vysadili jedlé, okrasné aj motýľokveté kríky, pod korene pridali mykorízne huby. V piatok sme na druhej strane chodníka pracovali so žiakmi z 5.A a rodičmi. Rovnako sme upravili pôdu, vysadili jedlý záhon. Dažďové zvody, z ktorých voda doteraz tiekla priamo pod základy budov, sme presmerovali do stredov záhonov a odtiaľ rozviedli vo vykopaných ryhách do celého záhonu. A týmto to nekončí:-)

Obe piatacke triedy budú cez zimu dizajnovať výsadbu liečivých a pôdopokryvných rastlín, jedlých cibuľovín. Na jar pokračujeme vo výsadbe. Záhony budú mať piataci pod patronátom počas celého školského roka a pripravia pre ne Manuály starostlivosti. V septembri ich odprezentujú nastávajúcim piatakom, aby sa o ne vedeli postarať a rozumeli menežmentu vody na tomto mieste. Aktuálni šiestaci budú pripravení zakladať ďalšie plochy, už podľa permakultúrneho dizajnu, ktorý spoločne s pedagógmi a nepedagogickými zamestnancami školy pripravíme :-)

Na budúci týždeň 22.11. 2022 budme podobnú prácu robiť v MŠ Letná. Tentoraz to bude verejný priestor pri vstupe do MŠ. Pozvaní sú rodičia a permakultúrni dizajnéri, ktorí majú záujem v budúcnosti spolupracovať so školami na tom, aby sa permakultúra nielen učila na školách, ale aby sa ňou aj žilo." 

S batohom na pleciach Paulína Urdová

---

Článok

Orech - záhradný strašiak?

Orech - záhradný strašiak?

Klára Mydliarová

Je víkend a ja si zalievam čaj v kuchyni. Otvorím okno a pustím dnu trochu sviežeho jesenného vzduchu. Je až neuveriteľné, aký hluk dokážu narobiť suché listy trepotajúce sa na strome pri okne.  Po chvíli však za plotom rozoznávam ešte iný, rytmický zvuk, len ho neviem rýchlo zaradiť. Také neustále škrabkanie... Téma jesenného hrabania, alebo skôr nehrabania lístia sa čoraz viac dostáva do …

Zistiť viac.

---

Zamyslenie

Zmyslami učiacej sa lektorky Sveti Kuzderovej

…a teraz ide o to pochopiť, že sme všetci rodina.

Priatelia, dnes vyberám z rozhovoru, ktorý Karol Končko poskytol pred 22 rokmi. Ponúkam vám ho aj s nádherným úvodom autorky Ľudky:

"Tento rozhovor s Karolom sa mi podarilo urobiť niekoľko týždňov pred jeho smrťou.... Keď ho budete čítať, majte trpezlivosť. Všetko sa vám postupne vyjasní. Tak ako sa vám zo dňa na deň vyjasňuje váš vlastný život. 

Ale slovo teraz patrí Karolovi: "Nejakým spôsobom som uvažoval a vypracoval som plán na rozvoj bunky - organizmu zeme. Jediný, kto bol ochotný to pochopiť a počúvať, boli ľudia z permakultúry. Povedali - toto je permakultúrny projekt. A pozvali ma na konferenciu, kde som mal rečniť o tom, ako som k tomu došiel. Permakultúra mi učarovala, lebo vychádza z troch vecí - z tu a teraz, zo zdravého rozumu a z dobrej vôle. Podotýkam, že byť tu a teraz nie je ľahké. ´Byť prítomný´ bolo a bude vždy ťažké, lebo je to tajomstvo svätého života. A byť svätým nie je ľahké. O tom je život. Preto som permakultúru na kurzoch vždy zľahčoval. Istým spôsobom som sa stal žartovníkom, aby som kolektívu umožnil nejakým spôsobom preklenúť vinu, nahromadené bariéry v nás za spoluzodpovednosť, za tento stav vecí, pretože každý z nás je zodpovedný za všetko. Ale znovu ten Mollison to vymyslel tak, že čím menej kritiky, tým lepšie. Tým menej viny vzniká a tým skôr sa s tým dá niečo urobiť. Tak som rovno skočil do toho, čo sa s týmto stavom dá robiť. Na každom kurze sme prišli na to, že pokiaľ dokážeme spolupracovať - a to sa nám vždy podarilo - zostáva obrovské množstvo práce, ktorá sa dá riešiť. Kolektívnym úsilím to dokážeme opraviť. Ale nesmieme sa vracať, nesmieme uniknúť z prítomnosti, lebo len tam sú riešenia, nápady a len tam sa dá zistiť, čo s tým treba robiť. A tak som sa snažil kolektív dostať do ´tu a teraz´. V tom momente boli všetci svätí. Obnovila sa svätosť v nich a bolo vidieť, že je to tak, ako má byť. Nebolo to v mojich rukách. Iba som umožnil, aby sa to stalo. Sám som si bol vedomý, že ´to´ nejde cezo mňa, ale plynie cez kolektív. Že duch svätý nás riadi neomylne a nachádza tie najlepšie riešenia, aké sa dali nájsť. Tieto skúsenosti z kurzov boli také silné, že nebolo možné pochybovať o permakultúre. Ale keď človek prišiel z kurzu domov, prišiel aj o nadobudnutú synergiu, o ´tu a teraz´. Znovu začal upadať do svojho prostredia, ktoré ho strhávalo do minulosti alebo budúcnosti. Individuálne sa to udržať nedalo. To je dôvod, prečo som permakultúru ťahal aj na úkor zdravia. Lebo som mal skúsenosť synergickej energie kurzov a mne samému chýbala. Život fungoval iba na kurzoch tak, ako bolo treba. Nikdy som nezažil tú synergiu doma. Pretože rodina je už dnes príliš malý útvar na jej vytvorenie. Kedysi bola rodina veľká, žilo pohromade niekoľko generácií a tie ju vytvárali. Toto zaniklo, rozutekalo sa do sveta a teraz ide o to pochopiť, že sme všetci rodina. Nezáleží na tom, či sme pokrvní príbuzní, ale že musíme vytvoriť nový typ rodiny, ktorá spojí zdanlivo nemožné - protiklady do jedného celku. Istým spôsobom to permakultúra dokazuje na každom kurze. Zdanlivo neznámi ľudia, ktorí sa zíjdu, za tri dni dokážu fungovať ako synergický kolektív.

Každý sa cíti na svojom mieste. Každý vie, že je súčasťou, neustále si uvedomuje, ako sa synchronicita opakuje. Zrazu neustále zapadá do seba. Potrebujem kameň a viem, že tam kdesi musí byť. Zrazu sa ocitne v mojej ruke a presne zapadne do tej diery, do ktorej má. Potrebujem pomocnú ruku, zdvihnem hlavu a kamarát mi beží na pomoc. Zázrak za zázrakom sa viditeľne deje, bez veľkých slov, veľkých rečí. Hnacia sila tých ľudí je zistenie, že sa im darí, že všetky veci zapadajú do seba. A žasnú nad tým, aké je dokonalé to, čo tvoria. Nevedia, kto to organizuje, hovoria tomu Boh... “

S úctou Sveťa Kuzderová

---

O lokálnosti...

Lokálnosť je staronové ľudské hnutie založené na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň a v posilnení sebestačnosti komunít. 

Omnivore, Carnivore, Herbivore … Locavore?

Alebo Všežravec, mäsožravec, bylinožravec a... lokálžravec. V slovníku som našla takúto definíciu lokálžravca: "Osoba, ktorej strava pozostáva výhradne alebo principiálne z lokálne pestovaného alebo produkovaného jedla." Pojem locavore prvýkrát (v roku 2005) použila americká šéfkuchárka Jessica Prentice, ktorá založila komunitou-podporovanú kuchyňu

Definícia ďalej hovorí, že človek sa môže rozhodnúť byť lokážravcom z rôznych dôvodov. Tie najčastejšie sú: podpora lokálnych farmárov a producentov a tak aj podpora miestnej ekonomiky; redukcia osobnej uhlíkovej stopy; zdravotné dôvody a lepšia chuť lokálneho jedla. V inom texte sa píše, že takáto osoba sa stravuje iba potravinami, ktoré sú vypestované alebo vytvorené z lokálnych surovín nie ďalej ako 100 míľ od jej domu, čo vychádza približne na 160 km.

Tak ako to máte vy? Ste viac globál- alebo lokážravci? Stačil by vám rádius 160 km okolo vášho domu aby ste našli, čo potrebujete? A čo naozaj potrebujeme a čo IBA chceme? Tá časť neférovej ekonomickej rovnice je aj na našich pleciach - my sme tí, ktorí si denne volíme, aké potraviny si odnášame domov a aký systém nimi podporujeme. Jedno pravidlo osobnostného rozvoja vraví: To, čo kŕmime, to rastie. Tak to nejak už bude.

 

Autorka textu: Jana Šimončičová

Viac o lokálnosti na Slovensku a v Českej republike nájdete na webstránke lokalnost.org. Na celosvetovej úrovni sa jej venuje platforma Local Futures

---

Lenivá permakultúra

zo skúseností Sylvie Koreňovej

Dnes sa skúsme zamyslieť vskutku lenivo, teda aspoň naoko lenivo a tak trochu filozoficky.

Ako niektoré veci vôbec neurobiť?!?

Poďme sa pozrieť na začiatok „toho celého“. Vskutku si v celom procese zabezpečenia vlastnej sebestačnosti musím vystačiť sám/sama? Taký malý príklad: nevedela som, kde mám ísť písať článok. Do prázdneho rodičovského domu, alebo do kaviarne? Obe miesta by ma stáli čas presunu, uhlíkovú stopu a tá druhá možnosť aj niečo navyše k tomu. Rozmýšľala som, kde mám v sebe tú pomyselnú hranicu a skutočnú potrebu a našla som si pre dnešok práve ten spôsob, ktorý ma uspokojil práve v požadovanej miere. Píšem ho na parkovisku v aute, pohodlne som si nastavila sedačku, vychutnávam si príjemné lúče slnka a veľmi intímny pocit, že hoci okolo mňa prúdi bežný mestský deň, zostávam sama.

Neznamená to však, že aj nabudúce bude práve toto ten pravý spôsob. Toto je veru o inom, o jednoduchosti premýšľania a bytia, z čoho vyplynie vlastná spokojnosť. Tá sa nedá prehlušiť hudbou kaviarne, či šumom mesta. Vlastná spokojnosť sa jednoducho podplatiť nedá.

Pozrime sa ešte na ďalší príklad, ktorý si požičiavam z práve prebiehajúceho kurzu. Ak mám kvetinovú farmu a chcem viazať aj vence, nepotrebujem si nevyhnutne sadiť ihličnaté stromy, ktoré za niekoľko rokov začnem využívať výhradne na viazanie vencov. Stačí, ak sa poobzeráme okolo a nájdeme tých, ktorí na jeseň robia prerezávku stromov, alebo sa niekto práve zbavuje tují. (pozn. ono je to taký dvojsečný trend, na jednej strane z tují robiť neprehliadnuteľné, hoc aj zelené múry a na druhej strane sa ich zbavovať, lebo vraj nerobia dostatočnú prácu v záhrade, ale o tom niekedy inokedy).

Zdanlivo jednoduchá definícia vlastnej potreby nám otvorí množstvo alternatív vhodných na jej uspokojenie. Lenivosť v tomto prípade však nie je hľadanie instantných riešení, ktoré ponúkajú obchodné domy, centrá služieb, vieme? Potom sa nám ľahko môže stať to, čoho som pre chvíľou bola svedkom. Starší pár hľadal svoje auto na parkovisku. Prosto si nevedome vybrali hocaké parkovacie miesto na ceste za uspokojením potreby. Lenivosť v našom prípade znamená byť si vedomý/vedomá toho, čo vskutku potrebujem. Nové oblečenie (alebo stačí oblečenie z druhej ruky – možno aj v lepšej kvalite), piaty krém na ruky (možno stačí obyčajná lekárenská vazelína obohatená esenciálnym olejom podľa vlastného výberu), hračka pre deti (čo tak stráviť jej výrobou spoločný čas s deťmi), veniec na dvere (prechádzka lesom prinesie možnosť mať ho z prírodných materiálov a jeho tvorenie nás naplní radosťou z tvorenia)... a možno to naozaj potrebujeme... ktovie.

Autorka textu: Sylvia Koreňová

---

Zmysluplný, naplnený, zodpovedný a radostný život v súlade s prírodou a ľuďmi okolo – to je naša vízia.
Vieme, že nie sme sami, kto má takéto chute.
Ak sa vám páči táto vízia v našom podaní, môžete ju PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.
Pre podporu prostredníctvom peňazí (napríklad čo i len 1€ mesačne):
bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Sylvia Koreňová, Patricia Pavlovská, Jana Šimončičová, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com