Novinky z dielne Školy permakultúry

September 2021

Ahoj reader !

---

September sa pomaly končí a zdá sa, že leto definitívne odchádza. Ochladzuje sa ale v záhrade ani zďaleka nie je koniec prácam. Treba spracovať vypestované a pripraviť všetko na zimu, teda nielen záhradu ale aj život. Možno niektorí zavárate o dušu, iní pripravujete drevo alebo chystáte krmivo pre zvieratá. Sme radi, že popri tom všetkom venujete čas aj našim aktivitám.

Tím Školy permakultúry

---

Najbližšie aktivity

Komentované prehliadky

Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť.

Posledná komentovaná prehliadka, ktorá nás čaká, je:

• Záhrada pod dubmi (BA kraj), 28.9.2021 (utorok) 16:30 - 18:00 so sprievodkyňou Mariannou. 

Prihlásiť sa môžete pomocou prihlasovacieho formulára.

Z vašich spätných väzieb sme sa dozvedeli, že pre viacerých a viaceré z vás boli prehliadky inšpiratívnou skúsenosťou, stretnutím s milými ľuďmi, s ktorými boli radi aj dlhšie ako sa plánovalo. Niektorí ste prišli s rodinami, niektorí s priateľmi. My sme spokojní, presne akosi tak sme dúfali, že táto naša aktivita bude fungovať. Aj preto sa takto osobne uvidíme počas budúceho leta 2022 :)

---

Prihlásiť sa na všetky naše webináre môžete cez prihlasovací formulár.

---

Obdobie výsadby ovocnín 2

29.9. 2021 17:00 - 19:00

Lektor: Bruno Jakubec

Zákrpky alebo vysokokmene? Správny výber podpníka v kombinácii s voľbou odrody. Priamy nákup alebo objednávka - na čo si dať pozor, kde nakupovať. Postup pri výsadbe a povýsadbová starostlivosť. Rezať? Teraz? Alebo až na jar? Ochrana pred škodcami, ohryzom, mrazom ...

Webinár je voľným pokračovaním webinára Obdobie výsadby ovocnín 1.

---

Príprava pred zimou, jesenné výsevy...

6.10. 2021 17:00 - 19:00

Lektorka: Hedviga Gulová

Príprava záhrady pred zimou, starostlivosť o pôdu, zelené hnojenie, prikrývanie pôdy. Opatrenia potrebné pri trvalkovej a dvojročnej zelenine a koreninách. Výsev a výsadba budúcej úrody na záhony, do skleníka, do pareniska. A nezabudnime na kompost! 

Všetky naše webináre je možné si zakúpiť aj vo forme záznamu. Spolu s linkom na video dostanete aj všetky materiály, využívané počas vzdelávania alebo odporúčané.

Objednať záznamy si môžete priamo cez OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁR.

---

Jesenné webináre vodného kurzu, ktoré nás čakajú v najbližších dňoch:

Rybníky a akvapónia

27.9.2021 17:00 - 19:30

Lektori: Juraj Margoč, Michal Fojtík

Chceli by ste chovať ryby alebo aspoň umiestniť pár rybičiek do vášho jazierka. Aké podmienky je nutné dodržať, ako sa postarať o jazero aj ryby. Chcete vytvoriť uzavretý cyklus medzi chovom rýb a zeleninovou záhradou. Dá sa to za pomoci akvapónie.

---

Čistenie vody a toalety

11.10.2021 17:00 - 19:30

Lektori: Viliam Vnuk, Jozef Fekiač

V tomto webinári sa dozviete o tom, ako čistiť odpadovú vodu v súlade s legislatívou. Aj o tom, ako odpadovej vode predchádzať napríklad využitím kompostovacích toaliet.

---

V rámci webinárov vodného kurzu nás čakajú ešte tieto témy: Vegetačné strechy a vertikálna zeleň 18.10.2021, Vodné tipy a triky 8.11.2021. Tiež webinár Studne a pitná voda 15.11.2021

Cena za jednotlivé webináre je 12 €, za celý blok 57 €. Pre prihlásenie sa na nadchádzajúce webináre, stačí vyplniť PRIHLASOVACÍ DOTAZNÍK.

---

Úplný kurz permakultúrneho dizajnu

Druhý blok jesenného Úplného kurzu permakultúrneho dizajnu nás čaká 1.-3.10.2021. Už prvý blok bol intenzívny a skupina parádna. Tešíme sa na jeho druhú časť, ktorá bude poriadne praktická.

Ak uvažujete o účasti na kurze, prihlásiť sa môžete pomocou formulárov na jar 2022 alebo jeseň 2022.

---

Pre absolventov kurzu permakultúrneho dizajnu

Učiteľský kurz permakultúry

Termín: 25. - 28. november 2021 (Začína vo štvrtok o 10:00, končí v nedeľu doobeda.)

Miesto: Prenčov (okres Banská Štiavnica)

Lektorka: Patricia Pavlovská

Kurz je učených pre tých, ktorí sa rozhodli ísť dráhou lektora permakultúrnych kurzov alebo chcú získať zručností v lektorovaní pre prednášanie či vedenie workshopov v akejkoľvek téme.

Viac o kurze si môžete pozrieť na jeho webstránke. Prihlásiť sa môžete pomocou prihlasovacieho formulára.

---

STÁLA PONUKA PRE ABSOLVENTOV  ÚPLNÉHO KURZU PERMAKULTÚRNEHO DIZAJNU

Ponúkame všetkým našim absolventom kurzu Úplný kurz permakultúrneho dizajnu možnosť zúčastňovať sa našich kurzov ako učiaci sa lektori (pomocní lektori).
Máte možnosť získavať zručnosti v lektorovaní ako aj v dizajnovaní.

Ak máte o lektorovanie záujem, napíšte nám na skolapermakultury@gmail.com.

---

Aktivity partnerských organizácií

Kurz ÚVOD DO PERMAKULTÚRY

Partnerská organizácia Permakultúra SK počas jesene 2021 organizuje kurz Úvod do permakultúry.

Na kurze si preberieme základné poznatky z oblasti permakultúry a permakultúrneho dizajnu, krajinného plánovania a pestovateľských postupov v súlade s princípmi udržateľného rozvoja a harmonickej spolupráce človeka a krajiny. Súčasťou každého kurzu bude aj praktická lekcia. 

Termín: 8. - 10. október 2021

Miesto: Brdárka (okres RV) 

Lektorky: Paula Urdová, Janka Konáriková a Sveťa Kuzderová

PRIHLASOVACÍ FORMULÁRPre viac informácií môžete sledovať FB udalosti týchto vzdelávaní: FB Brdárka

Škola permakultúry odporúča 

Diár Rok ženy

Veronika Riava Skot

Nový diár Rok ženy 2022, aj nástenný kalendár, už je v predaji. Vytvorili ho štyri ženy aby slúžil ďalším na každodenných cestách životom. Obsahuje 14 pravidelných rubrík (Horská dráha partnerstva – muž a žena, Starajme sa o Matku Zem, Zmysly, Slovanská symbolika, Stravovanie počas cyklu, Liečivé výrobky a ďalšie), autorské omaľovánky, dostatok miesta na praktické aj duchovné zápisky; hry a úlohy, recepty, rady. Ďalej aj prehľadné tabuľky cyklu, roka, sviatkov. Meniny slovenské, slovanské a české.

Ak po jednom zatúžite či sa rozhodnete niekoho obdarovať, napíšte správu na FB stránku Rok ženy

Vydalo vydavateľstvo Alter-Nativa o.z.

---
Očami lektorky permakultúry

Očami lektorky permakultúry

Patricia Pavlovská

Začnem trochu netradične, zadám vám najskôr úlohu: Vezmite si do rúk papier a ceruzku a nakreslite svoju obľúbenú rastlinku. Môže to byť skica ruže, štylizovaná čerešňa alebo hoci aj jednoducho načrtnutá margarétka. Kreslite úplne uvoľnene, len tak pre radosť. Pokojne svoju kvetinku či strom aj vyfarbite, vyzdobte. Hotovo? Nezabudli ste na nič dôležité? Za tých 20 rokov, čo lektorujem kurzy a venujem sa …

Zistiť viac.

O lokálnosti...

Lokálnosť je nový ľudský príbeh založený na princípoch spojenia a rozmanitosti. Spočíva v nastavení mierky ekonomiky späť na ľudskú úroveň.

"Každý, kto verí, že exponenciálny rast môže v konečnom svete pokračovať donekonečna, je alebo blázon, alebo ekonóm." Kenneth E. Boulding

Degrowth po anglicky. Décroissance po francúzsky. Bezrast po slovensky. Tieto slová označujú myšlienkové hnutie, ktoré je blízke hnutiu za lokálnosť aj permakultúre. Odpovedajú na otázku toho, čo sa vlastne myslí v súčastnosti často skloňovaným slovom udržateľnosť. Charles Eisenstein svoju knihu Klíma - nový príbeh rámcuje vhodným podnázvom k tejto téme: Nejde o udržateľnosť, ale o to, čo chceme udržať.

Možno ste si viacerí a viaceré všimli, že hoci sa čoraz častejšie hovorí o klimatickej kríze a jej dopadoch na životné prostredie, čoraz častejšie sa v spojitosti sňou ozývajú hlasy nie o náprave ale o prispôsobení sa dôsledkom. O tom ako isto nájdeme spôsob ako prežiť vo svete rozpadajúcich sa biotopov. Filozofia bezrastu naproti tomu hovorí o tom, že stále je čas niektoré veci zmeniť ale kľúčom k zmene nie je len napríklad viac recyklovať alebo znížiť spotrebu fosílnych palív. Na dosiahnutie skutočne trvalo udržateľných spoločenstiev sa už viac nemôžeme spoliehať na dogmu neustáleho rastu a jeho ukazovateľ HDP považovať za absolútne meradlo úspechu. 

Trvalo udržateľné spoločenstvá v bezrastovom ponímaní dovoľujú vyjadrovať solidaritu, štedrosť a čestnosť, základné hodnoty, ktoré umožňujú ich členom čeliť výzvam, ktoré prídu. Musia byť postavené na uvedomení si potreby rešpektovať naše limity (nekonečný rast nie je možný v konečnom svete), a dôvery vo všetko to, kvôli čomu si udržateľnosť vôbec želáme. Surovinovo udržateľné, priateľské k svojim členom, solidárne s ostatnými spoločenstvami, rešpektujúce biosféru a všetkých obyvateľov planéty: to sú spoločenstvá, ktoré chceme.

Pri písaní príspevku sme sa inšpirovali informáciami na stránke komunitného centra Bystro, ktoré funguje na princípoch bezrastovej ekonomiky.

Na Slovensku a v Českej republike sa lokálnosti venuje OZ Svet tvorivo, ktoré všetky aktivity publikuje na stránke lokalnost.org. Jeho činnosť môžete podporiť na StartLabe: https://www.startlab.sk/projekty/2103-lokalne-je-zdrave-lokalne-je-blizko

---

Chceme žiť zmysluplný a zodpovedný život v súlade s prírodou, s ľuďmi okolo a so sebou samými. Vieme, že viacerí môžeme premýšľať inak.

 

Ak sa vám páči náš sen, naša vízia, môžete nás PODPORIŤ rôznymi spôsobmi.

Pre finančnú podporu priamo na bit.ly/skolapermakultury

---

Novinky pre vás pripravujú

Jana Šimončičová, Patricia Pavlovská, Sveťa Kuzderová a tím Školy permakultúry

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontaktné údaje:
OZ STRUK
Hrušov 472
991 42 Hrušov
skolapermakultury@gmail.com