Novinky z dielne Školy permakultúry

V spolupráci s organizáciou Permakultura SK Vám ponúkame
KAŽDÚ STREDU OD 20,00 hod. ONLINE streamované diskusie

pod vedením Jozefa Fekiača cez ZOOM
na rôzne permakultúrne témy.
Už si môžete pozrieť predošlé 2 videá (naposledy to boli kuríny) na facebokovej stránke Permakultura SK.

Najbližšiu stredu 22.4.2020 o 20,00 hod.
- Vodozádržné opatrenia -

Novinky zo školskej farmy

V tomto období sa venuje na farme hlavne prasatám. Po zimnej pastvine na poli sme časť prasiatok presunuli do dubového lesíka, kde sa im veľmi páči. Tu majú dostatok stromov na škrabanie chrbátov a aj staré žalude a kadejaké iné dobroty im veľmi chutia. V našej horúcej klíme je pre nich lepšie, ak v letnom období budú v prirodzenom tieni stromov.

Pole po prasatách sme nechali skultivátorovať a presiali zmesou vhodnou na zelené hnojenie aj ako kosienok či pastvina. Jedná sa o zmes: jarný ovos, lucerna, poľný hrach, hrach peluška, ľan. Ešte budeme čiastočne dosievať aj lupinu bielu a vičenec vikolistý, ktoré sa veľmi hodia do takejto suchej oblasti ako máme my. Sú to výborné krmoviny, ktoré sa obsahovo približujú sóji, ale pestovateľsky sú nám bližšie.

Chovné samice nás teraz zabávajú insemináciou. V tomto smere sme začiatočníci a tak si nacvičujeme postupy od správneho uchovania semena v teplote od 16 - 19°C cez rozpoznanie ruje až po zavádzanie dávky do prasnice. Žiaľ, musíme to robiť takto umelo, pretože v SR nie je zatiaľ registrovaný žiaden chovný samec plemena čiernostrakatý preštický a semeno sa musí dovážať z ČR.

Aj záhrady školskej farmy ožívajú. A to doslovne, pretože sme sa pustili do príprav rôznych preparátov, ktoré podporujú pôdny život. Okrem vyzretého maštaľného hnoja, ktorého máme na farme dosť, sme pri výsadbe mladých stromčekov použili aj mykorízne sytémy.

V rámci "oživovania" pôdy budeme pridávať do pôdy preparát aktívnych pôdny mikroorganizmov (viď foto nižšie), vlastný kompost, biouhlie aj kamennú múčku v rôznych kombináciách prostredníctvom produktov. O týchto produktoch sa viete naučiť na kurze Mikrobiológia pôdy v rukách roľníka.

Sledujte aj facebook skoly permakultury, kde pravidelne publikujem naše aktivity!

Nie len o chove rôznych domácich zvierat sa dozviete na kurze:

17. - 19.  7. 2020 HRUŠOV - Kurz Dom a záhrada

Lektori: Patricia a Martin Pavlovskí

Tento kurz je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

---

Ďalšou možnosťou je poradňa: môžete nám písať vaše otázky a my sa môžeme na ne pokúsiť odpovedať, prípadne vám odporučiť vhodné publikácie, stránky a pod. Radi by sme ale otázky a odpovede poradne publikovali na webe, v tomto buletine a FB, aby boli odpovede dostupné širšej verejnosti a nemuseli sme sa opakovať s odpoveďami.

Najbližšie kurzy Školy permakultúry

14. - 17. 5. 2020 HRUŠOV - Kurz Včelár

Lektor: David Turčáni

12. 7. 2020 BRDÁRKA - Kurz Semenárenie

Lektor: Marcel Antal

17. - 19.  7. 2020 HRUŠOV - Kurz Dom a záhrada

18.9. - 29.11. 2020 PRENČOV - Kurz Permakultúrny dizajn Jeseň

Lektori: Patricia a Martin Pavlovskí

Všetky naše kurzy a aktivity viete darovať svojim blízkym ako darček. My Vám k tomu vystavíme krásny darčekový poukaz na meno obdarovaného.

---

Hľadám si svojho perma-dizajnéra!

Na festivale Permakultúra v meste v Žiline sme si s absolventami kurzov urobili krátke stretnutie, kde sme sa rozprávali o výraznejšej podpore pre absolventov kurzov. Okrem nižšie uvedených aktivít sme by sme chceli vytvoriť skutočne aktívny zoznam dizajnérov, ktorí chcú navrhovať záhrady a projekty pre iných.

Ak máte chuť navrhovať projekty pre iných, zašlite nám na adresu školy nasledovné informácie a my vás zaradíme do zoznamu odporúčaných dizajnérov. Tento zoznam bude čiastočne verejný a ľudia si budú môcť sami vybrať svojho dizajnéra. Radi by sme tieto informácie zverejnili aj v interaktívnej mape pre ľahšie vyhľadávanie.

Pre zaradenie do zoznamu nám pošlite:

Meno, priezvisko
Rok v ktorom ste ukončili Dizajnérsky kurz
Vaša profesia a skúsenosti /ak je relevantné/
Bydlisko, Kraj v ktorom pôsobíte
Telefónny kontakt
Emailový kontakt, web stránka

vaše zameranie v permakultúrnom dizajne
ak nejaké máte (ovocinárstvo, zvieratá, stavby a pod...)

Pre GDPR platia podmienky uvedené na: http://skola.permakultura.sk/gdpr/

Zoznam budeme určite vylepšovať, pripravíme pre vás aj jednoduchú verziu prihlasovania cez nejaký formulár. Zverejnené budú mená a mesto, kraj ako aj zameranie dizajnéra. Ostatné údaje zatiaľ len na vyžiadanie od zákazníka.

---

Teším sa na Vás pri ďalšom čísle našich Noviniek.

Za celý tím projektu Škola permakultúry
Patricia Pavlovská

Tento e-mail ste obdržali, pretože ste sa zapísali na webovej stránke skola.permakultura.sk

Kontakt údaje:
OZ STRUK