Dračie snívanie o Škole permakultúry

13. septembra 2018 sa uskutočnilo prvé stretnutie interného tímu PEAR (Školy permakultúry), ktoré bolo realizované metódou Dragon Dreaming pod vedením Martina Gavaliera.

V jedno štvrtkové ráno sa ľudia z rôznych kútov Slovenska – od Košíc až po Prenčov – stretli u nás na Hrušove, aby sme spoločne snívali svoj sen o permakultúre na Slovensku v spolupráci so Školou permakultúry. Na zdieľanie našich snov a vízií, ako i jednotlivých krokov k ich naplneniu sme využili špeciálnu metódu projektového manažmentu – Dragon Dreaming.
Náš facilitátor i účastník v jednej osobe, Martin z ARTKRUHu z Prenčova, nám vysvetlil, že ide o metódu inšpirovanú duchovnou tradíciou austrálskych aborigíncov, ktorí takýmto spôsobom – sedením v kruhu a zdieľaním – postupne napĺňali svoje sny. Pravdaže, spoločné snívanie je iba prvým krokom tejto metódy. Po ňom nasleduje plánovanie krokov (planning), vykonávanie jednotlivých aktivít (doing) a netreba zabudnúť ani na spoločné oslávenie, či zdieľanie osobných pocitov i skúseností pri realizácii projektu (celebrating), ktorým sa dielo hodnotí,  kruh uzatvára a môžeme nanovo snívať...

Spolu s Martinom sme objavili, že sen, s ktorým sme prišli na stretnutie, je sen Zeme o nás a nikto ho za nás nespraví, ak ho neuskutočníme práve my. Spoločne sme pochopili, aké je dôležité vyjsť z komfortnej zóny, čeliť výzvam a prekážkam, tzv. „drakom“. Našou úlohou však nie je týchto drakov zabiť, ale naučiť sa s nimi tancovať. Takto môžeme dokázať niečo o čom sa nám ani nesnívalo. Spolu!

A čo z toho vyplýva pre vás, milí priatelia? Predstavením a zdieľaním našich snov sa nám otvorili nové, dosiaľ nevídané obzory a smery, ktorými by mohla Škola permakultúry napredovať a tiež rásť a rozširovať sa aj pre vás. Jednoducho povedané, máte sa na čo tešiť!

Informácie o metóde projektového manažmentu cez Dragon Dreaming nájdete na http://www.dragondreaming.org/
Dračiemu snívaniu o Škole predchádzal Permatak v júli 2018, na ktorom 30 ľudí z rôznych záujmových oblastí sformulovalo víziu Školy permakultúry.